© 2023 Tat. All rights reserved.

Kurucumuz Vehbi KOÇ’un Tat Mustafakemalpaşa İşletmesi’ndeki açılış konuşması:

Teşebbüsümüzün merkezi olarak Mustafakemalpaşa ilçesini seçtik. Portekiz’den getirilen tohumlarla 2 sene boyunca yaptığımız denemeler başarı ile sonuçlanınca ve 12.000.000 TL sermaye ile TAT KONSERVE SANAYİ A.Ş’yi kurduk.

Mustafakemalpaşa’da arazi alarak inşaata başladık ve fabrikada kullanılacak makinaları tespit ederek sipariş verdik. Nihayet 8 Şubat 1968 Pazar günü inşaatı bitirip köylülerle 1968 mahsülü için kontratlar imzaladık. Allah izin verirse, Eylül ayında imalata başlamayı düşünüyoruz. Şimdiye kadar hiç ihraç edilmemiş olan bir mahsulümüzden memlekete döviz temin edebilirsek kendimi bahtiyar addedeceğim ve bütün yorgunluklarımı unutacağım.

Biz bu işte muvaffak olursak, memlekette ihracaata yönelecek birçok fabrikanın kurulacağına inanıyorum. Nitekim biz de yeni ürünlerle, kalkındırılmaya muhtaç olan Orta Anadolu Bölgesi’ne doğru yayılmayı tasarlıyoruz.

Bıkmadan, usanmadan 20 küsür seneden beri koştuğum bu işin tahakkukunda Allah’ın bize yardımcı olacağına güveniyorum. Teşebbüsün başlangıcından beri kıymetli yardımlarını gördüğüm zevatı ve mesai arkadaslarımı bu vesile ile hatırlamak ve kendilerine teşekkürlerimi tekrarlamak isterim. Bu işte muvaffak olmak için bundan sonra da bıkmadan, usanmadan çalışmak lazım.

Hepinize başarılar diler, saygılar sunarım.
İstanbul, 18.03.1968 Vehbi Koç