© 2024 Tat Gıda Sanayi A.Ş.

Tarihçe

Tat Konserve’nin tarihsel serüveni, uzun, sabırlı ve meşakkatli yollardan geçerek 1967 yılında başladı. Vehbi Koç’un 1950’li yılların başından itibaren hayal ettiği ve kurmak için çalıştığı Tat Konserve, 1967 yılında kuruldu. Bursa, Mustafakemalpaşa’da inşa edilecek olan fabrikanın temeli Şubat 1968’de atılmış ve aynı yıl üretime geçilmiştir.

1970 yılında Tat Konserve fabrikasında, 41.500 ton domates işlendi ve 8 bin tondan fazla salça üretildi. Üretilen salçaların 6.100 tonunun ihraç edilmesi, Vehbi Bey’in hayalini kurduğu ihracata dayalı tarımsal üretim hedefinin gerçekleştiğinin göstergesiydi. Aynı yıl Tat Konserve Türkiye’nin ilk konsantre çorbasını ve tüpte salçasını tüketicilerin beğenisine sundu.

1980’li yıllar Tat Konserve için atılım yılları oldu. Fabrikaların üretim kapasiteleri yeni teknoloji makinelerin eklenmesi ile artmıştı, iç ve dış piyasadaki satışlarda istikrarlı büyüme devam ediyordu. 80’lerin sonuna gelindiğinde Tat Konserve’nin işlediği domates miktarı 5 katına varan bir artış gösterdi. 1981 yılında modern teknoloji gereği olan “aseptik hattı” kuruldu, bunu 1985 yılında kurulacak olan ikinci hat izledi.

1983 yılında Tat Konserve ile 1899’dan bu yana domates ve mamulleri üretimini sürdürmekte olan Japonya’nın en köklü şirketlerinden Kagome arasında sözleşme imzalanarak ‘Kagome – Tat Projesi’ başlatıldı.

90’lı yıllara gelindiğinde ise Tat, birden çok noktada üretim yapan, ABD’den sonra dünyada ikinci büyük, Avrupa’nın birinci salça üreticisi olan bir şirket olmuştu. 1993 yılında halka açılan Tat, 97 yılında yeni bir atılım daha yaparak, son teknoloji ve el değmeden üretim yapan makineler ile; hardal, ketçap ve mayonez üretim dolum hatları kurdu.

Tat Konserve, 2000’li yıllara büyüyen bir şirket olarak girdi. 2004 yılında Tat logosu yenilendi. 2006’da İzmir Torbalı’da açılan yeni fabrika ile üretim kapasitesi artırıldı ve tüketicilere ‘Gerçek Tatlar Korumamız Altında’ mottosuyla lezzetli ürünler sunulmaya devam edildi.

2011’de 40’dan fazla ülkeye ihracat yapan Tat; salça, domates ürünleri ve ketçapta yine öncü şirket olma özelliğini koruyordu. 15 Kasım 2013 tarih itibarıyla Tat Gıda Sanayi A.Ş. unvanını alan Tat Gıda, Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.

2016’da Tat Gıda sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’de sanayi domatesi üretiminin gelişmesi ve uluslararası pazarda rekabet edecek bir konuma gelmesini hedefleyen “Domatesin Önderleri” projesini başlattı. Bu projeyle tarımda dijitalleşme amacıyla uygulamalar geliştirilirken verim artışı ve çiftçilerin modern tarım teknikleri üzerine eğitilmesi gibi birçok çalışma hayata geçirildi.

2017 yılı Tat Gıda için özel bir yıl olarak başladı. Tat’ın 50. yılı, çiftçileri ve çalışanları ile Bursa’da şenlik düzenlenerek büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. Aynı zamanda Tat’ın Mustafakemalpaşa’da bulunan fabrikasında en çok kişi ile ekmeğe salça sürerek Guinness Rekoruna imza atıldı.

Tat, 55 yılı aşkın süredir Türk sofralarına, damak tadımıza uygun, kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ürünler sunmakta, yurt dışına başta sanayi domates ürünleri olmak üzere Tat markalı ürünlerini de ihraç etmektedir.

Türkiye’nin köklü ve öncü şirketlerinden olan TAT, günümüzde halen tüketicilere en doğal, en güvenilir ve en lezzetli ürünleri sunmak hedefiyle; Mustafakemalpaşa-Bursa, Karacabey-Bursa ve Torbalı-İzmir tesislerinde başarıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.